Kulak Temizleme Nasıl Yapılır? | Samsun İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi

Kulak Temizleme Nasıl Yapılır?


Kulak Temizleme Nasıl Yapılır?

 

Kulak temizliği nedir? Kulak temizliği nasıl yapılır? Kulak temizliğini kim yapar? Kulak temizliği nerede yapılır? Kulağımı nasıl temizletebilirim? Kulağımı temizletsem daha iyi duyar mıyım? Kulağımı temizletsem işitme kaybım geçer mi? vb. ifadeler işitme kaybı yaşayan ya da kulak tıkanıklığından şikayetçi kişilerin başlıca sorularıdır. 

 

 

Bilmeliyiz ki kulak 3 ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla dış kulak, orta kulak ve iç kulaktır. Dış ve orta kulağı birbirinden ayıran yapı kulak zarıdır. İşitme kayıpları bu kısımlardan biri ya da birkaçında oluşan patolojiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Kulakta kir birikimi ile oluşan kulak tıkanıklığı ise dış kulakta meydana gelen bir patolojidir.

 

 

Yaşadığınız işitme kaybının tek sebebi kulak kiri birikimi ise uzmanınız tarafından yapılacak olan kulak temizleme işlemi sonrasında işitme kaybınız ortadan kalkacaktır. Ancak işitme sisteminizde ki başka sorunlardan kaynaklı bir işitme kaybınız var ise bu kayıp varlığını sürdürür. Kulak kirini önceden durduran, önleyen bir ilaç yoktur. Yalnızca kulak kirinin uzun süre atılamaması kaynaklı oluşan sert buşonları yumuşatıp almak için uzmanınız bir süre kulak damlası kullanmanızı önerebilir.

 

 

Kulak yapısı itibariyle kendi kendisini temizleyebilen bir organımızdır. Sanılanın aksine kulak kiri üretimi bir problem değil aksine kulak sağlığının yerinde olduğunu, kulağın kendini temizleme mekanizmasının çalıştığını gösteren bir durumdur. Halk arasında kulak kiri olarak da bilinen buşon, kulağın kendini dış ortamdaki tozdan, kirden korumak ve ölü hücrelerini atmak için ürettiği salgının katılaşmış halidir. Kulakta kir birikimi ve kulak tıkanıklığı problemleri bu salgının çeşitli nedenlerle kendiliğinden dışarı atılamaması sonucu oluşmaktadır.

 

 

Kişinin dış kulak yolunun normalden dar olması kulakta kir birikmesine neden olabilir. Kulak tıkanıklığına yol açan doğal nedenlerden bir diğeri de hormonel değişikliklerdir. Hamilelik ve ergenlik gibi hormonel dengelerimizin değiştiği dönemlerde vücut salgılarımızda da artış gözlenebilir. Ancak günümüzde kulak tıkanıklığı şikayetine neden olan en yaygın hataların kulağa yabancı cisim sokmak ve kulak çubuğu kullanmak olduğunu görmekteyiz. Dış kulak yolunda üretilen salgı zamanla kendiliğinden dışarı atılacakken yabancı bir cismin kulağa sokulması kirin bir kısmını almakta ancak kirin büyük bir kısmını daha geriye kulak zarına doğru itmektedir. Bununla beraber kulak kirini dışarı atmakta görevli kulak kıllarının da yönünü ve yapısını bozarak kulağın kendi kendini temizleme işlevini yerine getirememesine yol açmaktadır.

 

 

Kulakta dolgunluk hissi yaşıyorsanız, işitmenizde bir azalma hissediyorsanız, kulakta kaşıntı şikâyetiniz varsa, kulak ağrınız varsa, çınlama ya da uğultunuz (tinnitus) varsa, kulaktan koku gelmesi şikâyetiniz varsa başvurabileceğiniz yerler KBB poliklinikleri, işitme merkezleri ve Aile Hekimlikleridir. Kulak temizleme işlemini genellikle KBB hekimleri ve Odyologlar yapmaktadır. Bazı durumlarda Aile Hekimleri de kulak temizleme işlemini gerçekleştirmektedirler.

 

 

İşitme Cihazı Satışı

Tüm işitme Kayıplarına uyumlu Geniş renk ve segment seçenekleri ile Digitone işitme cihazları Samsun Atakum şubemizde, Bütçenize ve yaşamınıza uygun cihaz alternatiflerini deneyimleyebilirsiniz. 

İşitme Testi

Hastalarımıza Kameralı Otoskopik muayene yapıyoruz.

Kliniklerimizde Tam donanımlı Test Kabinlerimiz Mevcuttur.

Tam Teşekküllü Odyometri-Timpanometri İşitme Testleri Yapılmaktadır.

Tüm Klinik Hizmetlerimizde Hasta Konforu ve Hijyeni Temel ilkemizdir.

Evde işitme Testi ve Uygulama

Ev ya da İş Ortamınızda Tam donanımlı Klinik Ekipmanlarıyla Uzmanlarımız Sizlere Hizmet sunar.

Ev tipi Son teknoloji Odyometri-Timpanometri Cihazları ile İşitme Ölçümünüz Yapılır.

İşitme Kayıp Seviyenize Uygun Cihazlar Önerip Yaşam Alanınızda Cihazınızı Test Etme İmkanınız Vardır.

Resound İşitme Cihazları
Rexton İşitme Cihazları
Helix İşitme CihazlarıSOSYAL MEDYA KANALLARIMIZ
SİZİ ARAYALIM !


Mimarsinan 161. Sk. No5, 55420 Atakum/Samsun

0(542) 458 0 888
0(542) 458 0 888
samsunisitmecihazi.com.tr
samsun@digitoneisitme.com.tr

Samsun İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi

© 2023 Samsun İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi
Tüm hakları saklıdır.